Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa to miejsce spotkań i wymiany doświadczeń!
W uprawę ogrodu mogą zaangażować się wszyscy chętni. Na terenie przy ul. Ostrówek wspólnie posadziliśmy rośliny jadalne, lecznicze, miododajne oraz barwierskie. Nasz ogród prowadzony jest zgodnie z zasadami PERMAKULTURY, co oznacza, że rządzą w nim wyłącznie prawa natury!
W Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa przy drewnianych ławach i stole organizujemy liczne spotkania edukacyjne i warsztaty. Prowadzący zajęcia poruszają tematy związane z ziołolecznictwem, kosmetologią, a nawet dziką kuchnią. Pokazujemy mieszkańcom jak ważne jest przyrodnicze dziedzictwo i związki człowieka z naturą. Dużo mówimy o tym, jak możemy wykorzystywać zioła, kwiaty, warzywa i owoce, które rosną wokół nas w codziennym życiu.
Nasze działania w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa:
Płyń przez dym - ziołowe kadzidła z nad rzeki
Przygotowaliśmy kadzidła, opowiadaliśmy o tradycji spalania roślin i wspólnego okadzania lokalnymi surowcami zielarskimi. Dowiedzieliśmy się, dlaczego stosuje się dym oraz czy może być on leczniczy.
Warsztaty- tworzenie zielnika
Zapoznaliśmy mieszkańców z bogatą historią tworzenia zielników, która sięga XVI w. Poznawaliśmy właściwości wykorzystywania ziół w medycynie i kulturze ludowej. Celem warsztatów było stworzenie przez każdego z uczestników zielnika z roślin, które rosną w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, albo w rejonie doliny Cybiny.
Warsztaty z robienia naturalnych kosmetyków
Jako konsumenci coraz częściej zwracamy uwagę na kosmetyki, które zawierają składniki naturalne. Rumianek łagodzi podrażnienia, dlatego jego ekstrakt wykorzystywany jest w kremach. Wyciąg z szałwii pomaga zwalczać stany zapalne, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, dlatego wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów. Podczas warsztatów udowadnialiśmy, że naturalne kosmetyki można przygotować samodzielnie, zwracając szczególną uwagę na aspekt ekologiczny. Dla kosmetyków przygotowaliśmy opakowania zero waste, które nadają się do ponownego wykorzystania.
Warsztaty - pleciemy wianki
Podczas spotkania rozmawialiśmy o symbolicznych i ważnych w naszej kulturze roślinach związanych z Nocą Świętego Jana. Następnie podczas spaceru ziołowego zbieraliśmy rośliny, z których zapletliśmy wianki.
Stawiamy na ekologię
Żyjąc w zgodzie z naturą stawiamy na ekologiczne rozwiązania. W ogrodzie znajduje się kompostownik, który umożliwia składowanie organicznych odpadów. Kompost roślinny stanowi bogate źródło węgla oraz innych pierwiastków i jest naturalnym nawozem. Tym samym unikamy konieczności stosowania nawozów sztucznych.
Zbiornik na wodę i panele fotowoltaiczne
W naszym ogrodzie zbiorniki gromadzą wodę opadową. Na dachu kompostownika znajdują się panele słoneczne, które zasilają w energię elektryczną system nawadniania ogrodu. System umożliwia w sposób automatyczny podlewanie roślin o określonej godzinie i przez określony czas.
Dostępność
Eksperymentalny Ogród Dziedzictwa jest otwarty dla wszystkich. Staramy się, aby każdy mógł jak najlepiej doświadczać radości obcowania z naturą. W ogrodzie każda roślina ma tablicę informującą o jej właściwościach. Napisy znajdują się, także w alfabecie Braille’a
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego ogrodu
Dwa razy w miesiącu dyżur w ogrodzie pełnią założycielki Stowarzyszenia Dziewczyny w Naturze. Wspólnie wykonujemy prace pielęgnacyjne i konserwacyjne, w tym m. in sadzenie, przycinanie, ściółkowanie oraz kompostowanie. To idealne wydarzenie dla tych, którzy chcą uzyskać wiele cennych informacji potrzebnych w prowadzeniu własnego ogrodu. Warto także zwrócić uwagę na warsztaty podczas, których uczymy się na przykład jak zrobić wianek czy wykorzystać rośliny do naturalnego barwienia tkanin, urozmaicenia kuchni, czy przygotowania naturalnych kosmetyków. Znacie już wspaniałe właściwości żywokostu, lucerny albo krwawnika?
Jeśli nie, to koniecznie wpadnijcie na Spotkanie w Ogrodzie !
Wydarzenia są bezpłatne.
Wszystkich zainteresowanych ogrodem zapraszamy do kontaktu: ogrod@bramapoznania.pl
Pobierz regulamin
Autor zdjęć: Łukasz Gdak/Anna Gruszka/Agata Kierzkowska