Rzeczny Ogród EkoEdukacji - Taras górny

ZJEŻDŻALNIA
Co to za urządzenie?
Jest to zjeżdżalnia umieszczona w kamieniu narzutowym, który zachęca do wspinaczki po naturalnym wzniesieniu oraz zjechania z niego. Można przy tym doświadczyć dotykiem, jak wielki może być prawdziwy głaz. Główną ideą instalacji jest nawiązanie do historii przesuwania się przez Wielkopolskę lądolodu oraz jego wpływu na ukształtowanie krajobrazu, w tym pojawienia się głazów narzutowych przetransportowanych przez lądolód na nasze ziemie z dalekiej Skandynawii.
Cele edukacyjne
Zjeżdżalnia ma zachęcić was do wspinania się na głaz, użycia swoich mięśni oraz zdolności koordynacji i zwinności. Materia, z której wykonana jest zjeżdżalnia, to naturalny kamień narzutowy. Jego historia może być ciekawym elementem narracji edukacyjnej stworzonej w trakcie zabawy. Zjeżdżalnia umożliwi wam aktywne spędzanie czasu poprzez wspinanie się na kamienny pagórek oraz zjeżdżanie z niego jak na zjeżdżalni lub wchodzenie po wyszlifowanej części na szczyt głazu.
Co to za urządzenie?
Instalacja składa się z wyżłobionego w głazie narzutowym toru oraz umieszczonych w dwóch drewnianych pagórkach korytek, które mogą służyć do zabawy wodą, piaskiem lub kulistymi przedmiotami (kulką, piłeczką). Wykonane z materiałów organicznych nośniki tworzą naturalny tor przeszkód nawiązujący swoim kształtem do rzeki. Dodatkowo aby umieścić wodę w torze, trzeba wspiąć się na skalny pagórek.
Cele edukacyjne
Tor wodny umożliwi wam swobodną zabawę wodą, poznawanie jej dynamiki, przelewanie cieczy i obserwowanie, jak zachowuje się ona w zależności od formy przeszkody czy kąta nachylenia koryta. Nawiązujące do nurtu rzecznego instalacje zachęcą do poznawania procesów związanych z wpływem wody na ukształtowanie krajobrazu, erozją skał, melioracją rzeczną czy innymi zjawiskami, w których kluczową rolę odgrywa siła wody. Zabawa przy torze wodnym ma na celu rozbudzić waszą ciekawość świata, zainteresować prawami fizyki oraz przede wszystkim sprawić wam dużo radości.
Co to za urządzenie?
Równoważnia może być meandrującą rzeką! Przekonajcie się sami, próbując pokonać jej wąską kładkę. Jak sama nazwa wskazuje – będzie wymagać to od was zmysłu równowagi i uważności!
Równoważnia jest instalacją, która ma zwrócić waszą uwagę na kwestię wędrowania zwierząt w tzw. korytarzach ekologicznych, którymi są między innymi rzeki, oraz na ich rolę w przemieszczaniu się pomiędzy poszczególnymi siedliskami.
Spróbujcie przejść wąską kładkę, która uświadomi wam, jakie trudności napotykają zwierzęta na swojej drodze przez miasto, oraz wymyślcie rozwiązania, które pomagają im w przemieszczaniu się i życiu w rzecznym ekosystemie. Zróbcie to całą rodziną!
Cele edukacyjne
Równoważnia pomyślana jest tak, aby zachęcić was do wspólnego projektowania bezpiecznej przestrzeni dla zwierząt, a jednocześnie zwrócić uwagę na to, jak działalność człowieka (budowa dróg przecinających korytarze, zanieczyszczenia rzeki bądź bardzo niski jej poziom wywołany antropopresją) może utrudnić życie zwierzęcym mieszkańcom miasta. Równoważnia naśladuje bieg rzeki, będzie więc wymagała zachowania koncentracji w przechodzeniu wąskiej ścieżki, a to pomoże ćwiczyć waszą koordynację ruchową. Celem równoważni jest dobra zabawa z odrobiną sportowego zacięcia oraz uruchomienie wyobraźni i lepsze poznanie rzecznego ekosystemu jako korytarza ekologicznego i siedliska zwierząt i roślin.
Co to za urządzenie?
Są to dwa labirynty stworzone z plecionej wikliny z wierzby, jednej z najbardziej charakterystycznych roślin występujących nad rzekami oraz z irgi. Żywe, zielone ściany jednego labiryntu zachęcają do wejścia w głąb i dają możliwość przeniesienia się do leśnego szałasu, który żyje własnym życiem i rośnie w nieograniczony sposób. W drugim labiryncie wykonanym z wierzby możecie zobaczyć rzemieślniczy wyrób z porastającej brzegi rzeki Cybiny wierzby.
Cele edukacyjne
Labirynt umożliwi wam bliski kontakt zieloną, żywą przestrzenią, która integruje wszystkie zmysły, zachęca do zabawy w poszukiwanie wyjścia lub kryjówki, co rozwinie waszą umiejętność orientacji w terenie. Żywa instalacja wzbudzi waszą ciekawość i zachęci do odkrywania nieznanych miejsc oraz do nauki stron świata. Północ, południe, wschód, zachód - orientuj się!